Edukacja

Wyprawka dla kota

Myślisz o adopcji kota, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Spokojnie, pomożemy ?

Gdy już zapadła decyzja o przygarnięciu nowego członka rodziny, czas wziąć głęboki oddech, usiąść i sporządzić listę potrzebnych rzeczy. Do adopcji warto przygotować się wcześniej, choć niektóre rzeczy będziecie kupować już pod konkretnego kota i jego upodobania.

Najważniejsze wyposażenie to:

kuweta

może być odkryta lub zakryta, ważne, by była przestronna –  tak, by kot mógł swobodnie do niej wejść, obrócić się i zrobić, co ma do zrobienia w komfortowej pozycji. Źle dobrana kuweta może powodować, że Wasz mruczek nie będzie chciał z niej korzystać. Pamiętaj, by kupić też łopatkę do kuwety ?

żwirek

na rynku mamy duży wybór rodzajów żwirku, sporo zależy od upodobań kota, ale zawsze warto wybierać żwirek naturalny i drobny, wtedy mamy największą szansę, że kot będzie chciał z niego korzystać. Obecnie popularnymi i sprawdzającymi się żwirkami są żwirki drewniane, kukurydziane oraz bentonitowe, choć tych ostatnich nie można spłukiwać w toalecie. Zdecydowanie odradzamy używanie żwirków silikonowych, które często stanowią źródło załatwiania się poza kuwetą. Są ostre, kot nie czuje się komfortowo, nie może dobrze zakopać swoich odchodów, no i mocz zalega w kuwecie czasem nawet do 3 tygodni!

miski

tyle, ile kotów, tyle mamy upodobań miskowych Jednak większość kotów preferuje jeść z płaskiej miseczki/talerzyka. Co do wyboru materiału, to najlepiej sprawdzają się miski ceramiczne, które są trwałe i łatwo można je np. wyparzyć.

karma

jesteś tym, co jesz, tak samo Twój kot. Jeśli nie żywisz się codziennie w McDonaldzie, to nie karm tak swojego kota – on jest w tym temacie uzależniony od Ciebie. Wybierz dla niego wysokomięsną, mokrą karmę. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo marek, część z nich jest budżetowa, więc zdrowe żywienie nie musi być drogie! Pamiętaj, nie daj się nabrać na reklamy, bo “Twój kot kupowałby myszki” gdyby mógł ?

drapak

na początek wystarczy zwykły słupek, nie musi mieć budek ani bajerów, ważne, by drapiąc, kot mógł swobodnie wyciągnąć się na całą swoją wysokość, więc dobrze, jeśli słupek do drapania ma minimum 90 cm. Pamiętaj, by drapak stawiać w miejscu, gdzie coś się dzieje, gdzie spędzacie czas, bo służy on nie tylko do drapania, a do znaczenia terenu.

zabawki

temat-rzeka: piórka, piłeczki, wędki, maty węchowe, zabawki edukacyjne, laserek czy zwykła zgnieciona kartka papieru – ile kotów, tyle upodobań. Na początek warto mieć jakiś zestaw startowy zabawek, a w praniu wyjdzie, co najbardziej lubi Twój nowy kot.

zabezpieczenie okien i balkonu

zanim przygarniesz kota, pamiętaj, by nie tylko wyposażyć go w rzeczy niezbędne do przetrwania, ale przygotuj swój dom tak, by był BEZPIECZNY. Zamontuj na balkonie dobrej jakości siatkę, która chroni Twojego kota przed upadkiem z wysokości, czy też ucieczką, jeśli mieszkasz na parterze. To samo zrób z oknami, z których korzystasz. Na rynku jest duży wybór zabezpieczeń montowanych zarówno inwazyjnie, jak i nieinwazyjnie. To w Twoich rękach jest kocie życie, zadbaj o nie jak należy!

Zapraszamy do zakładki bezpieczny dom. Tam znajdziesz informacje jak wykonać zabezpieczenia i polecane firmy w naszym mieście. 

transporter

transporter dla kota powinien być przede wszystkim bezpieczny i solidny. Najlepszym wyborem jest kontenerek wykonany z plastiku. Takie modele cechuje największa trwałość. Co więcej, plastikowe transportery można łatwo czyścić, dezynfekować czy ocieplać w razie potrzeby. Szukając odpowiedniego transportera, warto rozejrzeć się za modelem z metalowymi drzwiczkami i dobrym zamknięciem, które zapewnia ochronę przed otworzeniem się drzwiczek podczas podróży. Kontener powinien też być odpowiednio duży, by kot miał możliwość się w nim obracać i mógł się wygodnie ułożyć.

Cała reszta mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy, z których często Wasz kot nie będzie korzystać, np. wypasione legowiska, super szeleszczące tunele, maty pod miski, fontanna na wodę, domki i inne gadżety.